Domov/Home
REGIÓNY SLOVENSKA - Abov - Dolné Pohronie  - Gemer  - Hont  - Horehronie - Šariš - Spiš
CHKO Poľana

OČOVÁHistória a súčasnosť


Obec Očová leží na styku Slatinskej kotliny a predhoria Poľany po oboch stranách potoka Hučava. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1351, no obec je nepochybne staršia. Patrila pod vígľašské hradné panstvo.
Významnými sakrálnymi pamiatkami Očovej sú dva kostoly. Rímskokatolícky Kostol Všechsvätých pochádza zo 17. storočia. V jeho interiéri sa nachádza oltár Majstra Pavla z Levoče. Okrem katolíckeho kostola v obci stojí aj evanjelický tolerančný kostol s oltárnym obrazom od Jozefa Božetecha Klemensa.
Okrem týchto pamiatok Vás určite zaujmú niektoré domy, so zachovanými prvkami ľudovej architektúry minulých storočí.
Zdrojom obživy obyvateľstva bolo a dodnes ostáva najmä poľnohospodárstvo. Poľnohospodárske družstvo v Očovej zamestnáva 160 ľudí. Okrem svojich hlavných aktivít sa zaoberá aj organizovaním rôznych akcií a podujatí, spojených s poľnohospodárstvom, veľmi známym je Deň poľa a Majstrovstvá Slovenska v orbe.
Očová má mnoho slávnych rodákov, no najslávnejším je slovenský polyhistor, filozof, pedagóg a priekopník slovenského osvietenstva Matej Bel Funtík. Neďaleko školy, ktorá nesie jeho meno môžete nájsť jeho pamätník a určite nevynechajte návštevu pamätnej izby Mateja Bela. Medzi významných dejateľov patrí celá rodina evanjelického kňaza Štefana Pilárika. Zo súčasných rodákom je obec právom hrdá na husľového virtuóza Ján Berkyho Mrenicu.
Medzi duchovné bohatstvo Očovej patrí hlavne typický folklór. Obec je známa pravidelným festivalom Očovská folklórna hruda, ktorý sa koná každoročne začiatkom augusta. Okrem iného si tu môžete pozrieť vystúpenia folklórneho súboru Očovan a detského folklórneho súboru Poľana, ktoré šíria dobré meno obce doma i v zahraničí.
Nadšencom lietania a paraglidingu je určite známe blízke športové letisko spravované Aeroklubom Očová. Bolo využívané už povstalcami za SNP. Lietať tu začínal aj prvý slovenský kozmonaut, plukovník Ivan Bela. Nestarnúcou legendou aeroklubu je letecká skupina na vetroňoch – Očovský bačovia. Okrem iných aktivít ponúka aeroklub vyhliadkové lety, možnosť prenájmu rôznych lietadiel, či parašutistické kurzy. Pravidelne sa tu tiež organizujú letecké dni plné zaujímavých akcií.
Ubytovanie a stravovanie je možné v štýlovom gazdovskom dvore a miestnej reštaurácii. Navštívte Očovú - obec pod majestátnou Poľanou a odchádzať budete plní nevšedných zážitkov.


Print/Tlačiť